Čerstvé bio-ovocie a zelenina sú plné chutí a výživných látok. Aby sme si ich však zachovali,  je nesmierne dôležité, aby sme ich správne skladovali. Pre väčšinu druhov ovocia i zeleniny je chladnička tým ideálnym miestom. Chladné prostredie spomaluje metabolické procesy v rastlinách, ktoré prebiehajú po ich zbere. Tieto procesy majú aj svoje výhody, pretože umožňujú predovšetkým ovociu dozrieť. Nanešťastie sa ale časom stráca voda z rastlinných buniek, čo spolu s mikroorganizmami a enzymatickými procesmi spôsobuje, že ovacie postupne vysychá a vädne. Jednoducho – kazí sa.

V ideálnom prípade by mal byť každý druh zeleniny zabalený osobitne vo vzduchprepúšťajúcej alebo perforovanej fólii. Pod fóliou sa vytvára veľmi vlhké prostredie (až do 90%), ktoré zeleninu chráni pred vysychaním a udržiava ju dlhšie čerstvú. Výrobcovia chladničiek často zohľadňujú túto skutočnosť a do svojej ponuky zaraďujú produkty vybavené špeciálnou technológiou tzv. Bio-Fresh systémom pre udržiavanie optimálnej vlhkosti vzduchu a zároveň so stálou teplotou blízko nulovým hodnotám. Nie všetkým druhom ovocia a zeleniny vyhovuje takáto klíma, ale pre šalát, karfiol, brokolicu, kapustu, špenát alebo cibuľku je tým najvhodnejším prostredím pre uskladnenie rovnako ako aj pre mrkvu, ktorá tak aj po dvoch týždňoch zostáva svieža a čerstvá. Vlhké a chladné prostredie je vhodné aj pre uskladnenie ovocia ako jablká, kiwi, hrozno, slivky, marhule, či jahody. Je však dôležité vedieť, že mnohé ovocie ako kiwi, hrušky alebo marhule by mali najskôr dozrieť pri izbovej teplote. Rovnako si treba dať pozor pri čerstvých hubách. Tie kvôli svojmu vysokému obsahu vody vydržia v chladničke čerstvé len niekoľko dní.

Medzi plodiny, ktorým nevyhovuje chladné prostredie patria: avokádo, baklažán, uhorky, paprika, zelená fazuľka, cuketa a rajčiny. Ak sú tieto druhy dlhodobo skladované pri nízkych teplotách, môže dôjsť vo vnútri alebo na povrchu k zhnednutiu alebo zosklovateniu, úplnému zastaveniu dozrievania a zmenám chute. Rajčiny zostávajú najdlhšie čerstvé na tmavom a chladnom mieste (do 16°C), kde sa môže dokonale rozvinúť ich chuť.

Rovnako tak sa neodporúča skladovať v chladničke ananás, banány, mango, papáju alebo citrusové plody. Citróny a pomaranče zostávajú pri priemernej izbovej teplote čerstvé okolo dvoch týždňov. Skladovanie v chladničke sa neodporúča ani pre zemiaky. Optimálne ja uskladniť ich na chladnom ( 5-15°C), vlhkom a tmavom mieste, v špajzi alebo pivnici. Ak takéto priestory nemáme k dispozícii, je lepšie zaobstarať si menšie množstvo, ktoré možno rýchlo spotrebovať.

Optimálne teploty:

Ovocie

jablká, hrušky 0-5°C
kiwi 0-5°C
hrozno 1-4°C
melón 2-3°C
citrusy 5-8°C
ananás 10-12°C
avokádo 10-15°C
mango 12-14°C
banány 13-15°C

Zelenina

pór, šalát 0-1°C
šampióny 0-1°C
karfiol 0-1°C
mrkva 0-1°C
zelená fazuľka 7-8°C
baklažán 8-10°C
cuketa 8-10°C
paprika 8-10°C
paradajky 12-15°C