Kde bolo, tam bolo, za horami, za dolami, ale predsa len nie až tak ďaleko, sa nachádza nádherné miesto, kde rastie radosť – Slnečná brána. A ako ho nájdete? No predsa pôjdete rovno za nosom… doslova.

Je to už presne 20 rokov, čo v dedinke Čejkovice na Morave vznikla dcéra rakúskej spoločnosti Sonnentor – Slnečná brána. Nájdete ju bez problémov, podľa nosa. Sonnentor je totiž značka špecializujúca sa na výrobu čajov a korenia, všetko v biokvalite. Vôňu byliniek zacítite široko ďaleko a verte mi, neodoláte. Ani my sme neodolali.

2. septembra sa tak, ako už tradične každý rok, konali v Čejkoviciach Bylinkové slávnosti. Brány Sonnentoru sa otvorili dokorán pre všetkých návštevníkov, milovníkov dobrého čaju a labužníkov, ktorí si radi pochutnávajú na dobrom jedle so šmrncovným korením. Tak sme sa tam rozhodli zavítať aj my.

Pre návštevníkov bola pripravená ochutnávka čajov od výmyslu sveta, bylinkových, ovocných, zelených i bielych, čistých či korenených, takže sme sa mohli učajíkovať k smrti. Nejeden z nás ich zatúžil mať všetky doma a väčšina si niekoľko z nich aj zaobstarala na domáce chvíle pohody. Okrem toho sme mohli potešiť svoje mlsné jazýčky a ochutnať niektoré z novej rady korení okolo sveta, či pomaškrtiť si na bio zákuskoch so šálkou voňavej kávy Viedenské pokušenie.

V druhej – novootvorenej- výrobnej a skladovej hale sa začínala poučná prehliadka skladov s bylinkami a celej výroby, počnúc prevzatím od konkrétneho pestovateľa a pridelením rodného listu bylinky, čistením, spracovaním, drvením až po samotné balenie do nálevových vereciek, sáčkov a krabičiek. Poviem Vám, bol to zážitok…. a tá všadeprítomná vôňa.

V areáli prebiehali trhy, kde si ľudia mohli kúpiť živé i sušené bylinky, pripravený bol bohatý sprievodný program pre deti a dospelých a na slávnosti zavítal aj samotný pán Johann Gutmann, rakúsky otec Sonnentoru, vo svojich neodmysliteľných starých kožených pracovných nohaviciach, červených okuliaroch a bagandžiach. Na moje veľké potešenie anjelik s čertom rozdávali balóniky a pre tých, ktorým sa hlad nepodarilo utopiť v čaji bol k dispozícii stan reštaurácie zdravého životného štýlu Rebio.

A po dlhom, ale krásnom dni sme odchádzali so slnkom v duši. Bodaj by nie, keď sme celý deň strávili v Slnečnej bráne…