Zaváranie a konzervovanie potravín je nie len kulinárskou záľubou, ale aj skvelý spôsob, ako si uchovať potraviny na horšie časy a ušetriť pri tom zopár drobných.

Jeseň je ročným obdobím, kedy vrcholí zber a spracovanie ovocia. V kuchyniach domácich gazdiniek rozvoniavajú džemy a lekváre, zavárajú sa hrušky, slivky, sušia jabĺčka, spracováva hrozno… každému podľa chuti.

Počas prvej a druhej svetovej vojny sa zaváranie potravín stalo dokonca súčasťou vojnového úsilia. Dvadsať miliónov amerických rodín malo doma tzv. záhrady víťazstva – Victory Garden.  Keď prišla jeseň, väčšina úrody musela byť uchovaná na zimu.

Na plagáte z prvej svetovej vojny, matka vysvetľuje dcére, ako zavárať.

Postupom času, ako vojna pokračovala, plagáty začínali naberať na melodramatickosti. Na mnohých sa začala objavovať mladá žena Sloboda, odetá do americkej vlajky.

Vyhrajte ďalšiu vojnu! Nová verzia plagátu slečny Slobody je prinajmenšom mätúca. Veď Amerika práve vstúpila do vojny prvej…

Zaujímavejšia a i jemnejšia je séria plagátov Cartera Housha, v štýle art deco. I keď zástupy žien v pozadí mi pripomínajú výjavy na plagátoch hlásajúcich víťazstvo robotníckej triedy… Zaváraj!

Zaváranie však nie je len ženská práca, páni! Strýčko Sam vám to ukáže!

Žienky domáce, nadišla vaša chvíľa! Pretože práve Vy, ženy Pensylvánie ste nositeľkami múdrosti konzervovania!

Ani Británia sa nenechala zahanbiť a verbovala svoje občianky do zavárania. Avšak kampaň nebola tak masívna a agresívna ako v USA.

Can all you can bol populárny slogan počas prvej svetovej vojny.

Prešlo niekoľko rokov a toto heslo – Can all you can – sa stalo opäť populárnym. Áno. Do všedných dní zasiahla druhá svetová vojna…

Nasledujúci plagát bol jeden z najpopulárnejších plagátov druhej svetovej vojny. Mohli ste ho vidieť takmer všade. A je môj obľúbený…

Slogan na tomto plagáte je aktuálny a populárny aj po viac ako 60-tich rokoch – Vypestuj a zavar si sám! Nie nadarmo aj v dnešných časoch existuje nástupca – Victory Garden of Tomorrow…

Victory Garden of Tomorrow – Záhrady víťazstva dnes…

zdroj: internet