Najkrajšie dekorácie sú tie prírodné. Dokonalosť tetušky Prírody je neopakovateľná a nenahradí ju žiadna umelá kvetinka, či stromček. Nanešťastie je prchavá. Zachovajte si ju čo najdlhšie! Poradíme Vám ako…

Na jar a v lete nás štedro obdarúva všetkými možnými farbami a vôňami, v zime nám ihličnaté vetvičky prinášajú do domovov Vianoce a na jeseň nám sychravé dni rozžiaria fascinujúce listy stromov. Ich krása je však prchavá a v dekoráciách zradná. Zakrátko po tom, čo si svoj jesenný skvost prinesieme domov, stratí svoju farbu, zoschne a rozpadne sa ako kúsok starovekého papyrusu.

Nezúfajte však! Existuje spôsob ako uchovať textúru a farby jesennáho lístia.

Jednoduchý trik vo forme rastlinného glycerínu a organického zmäkčovadla, ktoré nájdete v obchodoch s remeselnými alebo umeleckými potrebami.

Tu je postup:

1. Nájdite si niekoľko malých konárikov plných lístia, ktoré je na vrchole svojej farebnosti. Dávajte ale pozor, lísky ešte nesmú byť omrznuté. Ak sa ich už dotkol mráz, ich štruktúra sa narušila a nevydržia dlho. Pri zbere majte na pamäti, že glycerín trochu pozmení odtiene listov. Žltá sa stane ešte žltšou, z oranžovej a červenej sa stane vybrujúca červená a zelené listy magnólie získajú nádych červenohnedej s hlbokým leskom.

2. Po konci každého konárika pobúchajte kladivm, aby mohol jednoduchšie nasiaknuť glycerínom.

3. Naplňte vedierko 2l vody a pridajte 2 poháre a 2 lyžice glycerínu. 4-5 kvapiek saponátu na umývanie riadu zvýši účinnosť glycerínu.

4. Vložte konáriky do vedra a postavte na tienisté miesto.  Glycerín vsiakne za 3 – 5 dní, za ten čas by listy mali zostať v tieni. Niektorým listom to môže trvať aj trochu dlhšie, takej magnólii aj 3 – 6 týždňov. Ten správny čas zistíte tak, že listy budú sýte a svieže a vláčne.

Takto upravené listy môžete použiť do kvetinových dekorácii, kytíc, venčekov, na pohľadnice či ako ozdobu obálky knihy… všade tam, kde vám budú pripomínať čaro tohto ročného obdobia.