Žihľava bola jednou z magických rastlín našich predkov, ak nie ich kráľovná (možno súperili s bazou, či mätou :)). I keď kraľuje tienistým zákutiam, priekopám, jej dotyk nás málokedy poteší a v záhrade ju nevítame, od pradávna poznali jej liečivú silu. Ako jediná z byliniek sa podľa lunárneho cyklu zberá za ubúdajúceho mesiaca a za novu, kedy má najväčšiu silu.

Už starí Rimania trpiaci reumou si žihľavou šľahali svoje boľavé kĺby. V našich končinách ju naši predkovia pridávali dobytku do jedla alebo si ju vešali pri okná a dvere, aby ich ochránila pred zlými duchmi. Naša duša však nie je zďaleka to jediné, čo žihľava chráni. Známa bylinkárka Mária Trebenová o žihľave povedala:

„Keby ľudstvo vedelo, aký má zázračný liečivý účinok, nepestovalo by nič iné len žihľavu.“

Práve teraz je tá správna chvíľa nazbierať si žihľavové lístky a využiť jej silu naplno, v niekoľkých formách. Ak ste si cez zimu dopriali bôčik, smažené jedlá, salámky, klobásy a váš žalúdok je ako balvan, vyskúšajte jarnú žihľavovú kúru. Výborne vám poslúži aj sušená bylinka, najlepšia však bude tá, ktorú si priesiete domov z prechádzky. Nazbierané lístky rozložte na papier alebo do škatúľ, sušte ich však tieni, mimo priameho slnka. Keď ich poľahky rozmrvíte, sú správne suché a vhodné na použitie.

Okrem toho, že vám žihľava prečistí krv, naštartuje trávenie. Obsahuje totiž prírodný hormón sekretín, ktorý spôsobuje vylučovanie štiav v žalúdku, črevách, pankrease a žlčníku.  pomáha aj pri:

  • reumatizme
  • akné a vyrážkach
  • podporuje tvorbu červených krviniek
  • chudokrvnosti (vysoký obsah železa v kombinácii s vitamínom C)
  • znižuje hladinu cukru v krvi (preto je vhodná pre diabetikov)
  • odhlienení dýchacích ciest a žalúdka
  • tažkostiach s obličkami a dne (vďakajej močopudným účinkom)

Žihľavový čaj zároveň zastavuje vnútorné krvácanie a zmierňuje silné menštruačné krvácanie. Pomáha aj pri chrípke, klasickej či črevnej.

 

Obsahuje oveľa viac železa ako špenát. Okrem toho má vysoký obsah vitamínu C, s ktorým sa železo výborne dopĺňa a ľahko vstrebáva. Okrem toho ju príroda obdarila takými látkami ako chlorofyl, betakarotén, vápnik a horčík. Nachýbajú ani flavonoidy s antioxidačnými účinkami a fytoncídy, ktoré ničia baktérie. Prírodný hormón sekretín

ŽIHĽAVA V SLUŽBÁCH KRÁSY

Okrem záparu, ktorý sa pije každý deň v priebehu 3-4 týždňov, účinného proti vyrážkam a akné, dodá zdravie a lesk aj vašim vlasom. Tie budú vláčne, nebudú sa toľko mastiť a pomôže aj pri ich vypadávaní. Odvar si pripravíme zo 100g jemne narezanej žihľavy, ktorú varíme 1/2 hodinu v 1 litri vody s troškou octu. Ak má vaša dospievajúca ratolesť problémy s pupienkami, okrem pitia čaju jej pripravte silnejší odvar. ak si každý večer prepláchne tvár týmto odvarom, výrazne sa zníži mastnota pleti.

JARNÁ A JESENNÁ OČISTNÁ KÚRA

3-4 týždne pijeme denne žihľavový čaj z listov. Každé ráno pred raňajkami vypijeme 1 šálku a následne počas dňa ďalšie 2 šálky. Jednu až dve čajové lyžičky zalejeme dva a pol decilitrami vriacej vody a päť až desať minút lúhujeme. ČAJ NESLADÍME. Ak chceme vylepšiť chuť čaju, môžeme pridať ďalšie bylinky ako rumanček alebo mäta.

Počas kúry rátajte  častejšími návštevami toalety, rastlina je močopudná. Z tela sa tak rýchlejšie vyplavujú škodliviny, predovšetkým prebytok močoviny.

TINKTÚRA

Rastlinu (vňať a listy) zalejeme min. 50% alkoholom (v pomere asi 1:5 ). Necháme odstáť 7 až 14 dní, pričom obsah nádoby každý deň niekoľko krát premiešame. Po tejto dobe zmes scedíme. Tinktúra sa dávkuje asi 20 až 25 kvapiek, obvykle 3-krát denne.

Čerstvé rastliny sa prikladajú na telo, na potrebné miesto pri ischiase, pri bolestiach krížov, pri zápaloch nervov na rukách a nohách.

Kúpele zo žihľavy sa odporúčajú pri bolestiach chrbta, zúžených cievach na nohách aj pri ischiase.