Bzzzzz… Prázdniny, leto, výlety… a množstvo hmyzu, kam len noha vykročí. Ak patríte medzi tých z nás, ktorí pri prechádzke lesom chcú cítiť rozmanité vône prírody a zároveň byť chránení proti všetkej tej bzučiacej, cicajúcej a hryzúcej hávedi, vyskúšajte niektorý z domácich repelentov, ktoré si ľahko a rýchlo pripravíte doma sami. Vyhnete sa agresívnym chemikáliám, ich vedľajším účinkom a popri tom ešte aj ušetríte!

Rozmarínový repelent proti kliešťom

Ingrediencie:

10g listu rozmarínu

500ml prevarenej vody

1 lyžica vínneho octu

Postup:

Vodu necháme v hrnci zovrieť a nasypeme do nej rozmarín. Necháme lúhovať, až kým voda nevychladne. Následne pridáme lyžicu octu. Skladujeme v chladničke, repelent nám tam vydrží cca týždeň. Tento repelent môžete použiť aj na ochranu vašich štvornohých miláčikov. Možno aplikovať aj na odev.

Ak sme na dovolenke a nemáme možnosť repelent skladovať v chlade, pomôžu nám éterické oleje.

Eukalyptový, levanduľový a citronelový repelent

Na výrobu repelentu môžeme použiť eukalyptový, levanduľový alebo citronelový 100% éterický olej. 10 kvapiek niektorého z olejčekov nakvapkáme do 100ml  slnečnicového paneského oleja. Nanášame na zápästie, krk a členky.

Ak sa vyberiete na dovolenku do Stredomoria, kde levanduľu nájdete rásť na každom kroku a zabudli ste si so sebou vziať repelent, odtrhnite kvietok a pošúchajte si ním zápästia a krk. Repelent a parfém na počkanie v jednom. :)

Bezodný repelent by essential (účinný proti komárom a kliešťom)

Ingrediencie:

10g celých klinčekov

100ml vodky

Postup:

Klinčeky vložíme do fľaše s vodkou a necháme 2 týždne odstáť.  Pre bezodný efekt môžeme vodku celé leto dolievať podľa potreby.

Pre zachovanie účinku opakujte aplikáciu prírodného repelentu približne každú hodinu.