Každý z nás má svoje ranné rituály – sprcha, umyť zuby, podaktorí aj raňajky… tu je 10 dôvodov, prečo by tam mal patriť aj pohár vody s citrónom.Zmeniť zabehnutý kolotoč ranných rituálov nám väčšinou spôsobuje takú námahu, že pokusy o ranné cvičenie, beh či dokonca už spomínané raňajky, čokoľvek, čo nám ho roztočí iným smerom rýchlo končia so slovami „Nejde to“, „Nemám na to čas“.  Existuje však malý krôčik s veľkým účinkom – jednoduchý pohár vody s citrónovou šťavou. Ten sa vtesná do hektického rána každého z nás.

Účinky ranného pohára vody s citrónom

 

  1. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Citróny sú bohaté na draslík, kyselinu listovú, vitamín B6 a tiamín, obsahujú tiež značné množstvo horčíka, vápnika, fosforu a vitamínov A a E. Jeho doménou je však vysoký obsah vitamínu C. Jeden citrón obsahuje až 187% odporúčanej dennej dávky.
  2. Posilňuje imunitný systém. Vďaka bohatému obsahu kyseliny ascorbovej (vitamín C) v citrónoch má šťava protizápalové a antimikrobiálne účinky. Používa sa ako podporná liečba astmy a iných respiračných ochorení. Okrem toho zvyšuje vstrebávanie železa a znižuje množstvo hlienu produkovaného v ľudskom tele.
  3. Stimuluje mozog a nervovú sústavu, vďaka značnému obsahu draslíka. Preto ak potrebujete ráno nakopnúť svoj mozog, pohár vody s citrónovou šťavou je ten správny štartér.
  4. Podporuje trávenie. Citrónová voda vyplavuje nežiaduce látky a toxíny von z tela a pomáha zmierňovať príznaky zlého trávenia ako grganie, nadúvanie, zápcha či pálenie záhy. Jej zloženie je podobné zloženiu slín a kyseliny chlorovodíkovej, ktorá sa nachádza v žalúdku. Tieto látky stimulujú pečeň k produkcii žlče, ktorá je nevyhnutná k správnemu tráveniu.
  5. Vyrovnáva hladinu pH. nedajte sa pomýliť ich kyslou chuťou. Citróny predstavujú jednu z najviac zásadotvorných potravín v našom tele. Obe kyseliny obsiahnuté v citrónoch – citrónová a ascorbová – v tele ľahko metabolizujú a umožňujú minerálom alkalizovať krv. Prečo je zásadité prostredie pre nás tak dôležité? Prirodzené prostredie zdravého človeka je mierne zásadité ( pH 7,36 – 7,44). Napriek tomu naše telo prirodzene  pri svojich metabolických procesoch vytvára len kyseliny. Všetky zásadotvorné látky, ktoré hladinu pH v tele vyrovnávajú musí prijímať z okolitého prostredia. Chorobné stavy nastávajú, len ak je v tele neprirodzene kyslé prostredie. Pitie teplej citrónovej vody zmierňuje prejavy acidózy (prekyslenia) – napr. nadbytok kyseliny močovej v kĺboch je jedna z hlavných príčin bolesti a zápalov kĺbov.lemon water
  6. Pôsobí mierne močopudne, čím pomáha udržiavať vylučovaciu sústavu v dobrej kondícii. Toxíny sú vyplavované rýchlejšie z tela von a vylučovací systém nie je natoľko zaťažovaný ich prítomnosťou.
  7. Zlepšuje stav pokožky. Vitamín C ako významný antioxidant pomáha bojovať proti poškodeniu pleti voľnými radikálmi a znižovať výskyt vrások a škvŕn na pokožke. Alkalická povaha citrónovej šťavy zabíja niektoré druhy baktérii spôsobujúcich akné. Aplikácia citrónovej šťavy priamo na jazvy zmierňuje ich viditeľnosť.
  8. Podporuje hojenie. Kyselina ascorbová podporuje hojenie rán a je základná živina pre udržanie zdravých kostí, väziva a chrupaviek.
  9. Pomáha pri chudnutí. Podľa Eating Well Magazine ľudia s prevažne zásadotvornou skladbou stravy chudnú rýchlejšie ako ich prekyslení priatelia. :)
  10. Osviežuje dych. Okrem sviežeho dychu boli citróny odpradávna známe prostriedky proti bolesti zubov a zápalu ďasien. Avšak kyselina citrónová môže oslabiť zubnú sklovinu, preto si zuby umyte radšej pred jej konzumáciou alebo pol hodinu po vypití, prípadne si vypláchnite ústa čistou vodou.

Tu je návod, ako si môžete pripraviť svoj ranný pohár vody:

Vymačkajte šťavu z 1 citróna do 1/2 litra teplej vody- ani studenej, ani horúcej a vypite na lačno.

Počkajte 30 minút (dajte si sprchu, umyte zuby, vychystajte deti do školy…), kým si dáte raňajky. Tak bude mať vaše telo dostatok času naštartovať sa a využiť tak maximum živín a energie z jedla. Používajte čerstvé a dozreté citróny, najlepšie bio.