Kurkuma – sesternica zázvoru je jedno z najpoužívanejších korenín sýtej zlatej farby. Nepatrí len medzi superpotraviny, ale má široké uplatnenie aj v každodennom živote

Jej podzemok má tisícročnú históriu v prírodnom liečiteľstve siahajúcu až do staroveku, predovšetkým do oblastí Indonézie, Číny a Indie, je základnou zložkou indickej kuchyne a predovšetkým curry, ktorému dáva jeho charakteristickú farbu. Tvorí súčasť mnohých potravín ako farbivo, nájdeme ju napríklad v obyčajnej horčici.

Určite ste už počuli, že by sme mali jesť farebné potraviny. Nie len, že nám spestrujú život, ale kvôli ich antioxidačným účinkom. Bude na tom kus pravdy, pretože  práve tieto pigmenty majú silné antioxidačné účinky – pôsobia proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie a oslabenie buniek v tele, a pôsobia protizápalovo.  Kurkuma vďaka svojej intenzívnej farbe kraľuje tejto skupine výnimočných potravín. Jej farbivo – kurkumín z nej robí korenie s takmer magickými účinkami. Mnohé súčasné lekárske štúdie sa venujú jej pôsobeniu na celú radu zdravotných problémov okrem liečivých účinkov má však aj široké uplatnenie v každodennom živote.

1. Bieliace účinky na zuby

Napriek tomu, že je kurkuma známa vďaka svojmu farbivu, paradoxne sa používa aj na bielenie zubov. Návod je jednoduchý, posypte si svoju domácu alebo kúpenú zubnú pastu kurkumou a vyčistite si zuby zubnou kefkou ako obvykle.

2. Prírodný krycí krém z kurkumy

Herec Thandie Newton rieši svoj problém s lesklou pokožkou pridaním kurkumy do obyčajného hydratačného krému. Pochybujete o jej účinosti? V Indii je to rokmi preverená bežná prax, pridávanie kurkumy do pleťových krémov a telových peelingov nie je nič nezvyčajné. Jednoducho prisypte do svojho obľúbeného hydratačného krému toľko kurkumy, kým nebude mať vami žiadaný odtieň.

3. Okoreňte si mydlo kurkumou

Ak si vyrábate domáce mydlo, pridajte doňho pár lyžičiek kurkumy. Nie len, že získa novú farbu, ale poskytne vašej pokožke vyššie spomínané benefity.

4. Ochrana pokožky hlavy

Tí, ktorí vyskúšali, nedajú dopustiť na kombináciu kurkumy a olivového oleja. Okrem toho, že zlepšuje stav pokožky, zabraňuje aj tvorbe lupín. Zmiešajte lyžičku kurkumy s olivovým, jojobovým alebo kokosovým olejom, naneste na vlasy a pokožku hlavy a nechajte 15 minút pôsobiť. Následne opláchnite, umyte vlasy šampónom a upravte ako zvyčajne.

5. Kurkuma znižuje opuchy a zápaly kĺbov

Zmiešajte jeden diel soli a dva diely kurkumy s trochou vody a naneste na postihnuté miesto. Prekryte sáčkom a/alebo látkou a nechajte 20 minút až 1 hodinu pôsobiť 1x denne. Nepoužívajte na viditeľných miestach tela, kurkuma môže spôsobiť dočasné zafarbenie kože. Rovnako si oblečte staré oblečenie, kurkuma ho môže nenávratne zafarbiť.

6. Upokojuje žalúdočné problémy

Kurkuma je známy liek na „pokazený žalúdok“. Národný zdravotný inštitút v USA odporúča 500mg 4 x denne na liečbu žalúdočnej nevoľnosti.

7. Hýčkajte svoju pečeň

Podľa prvých experimentálnych výskumov Lekárskej univerzity v rakúskom Grazi môže kurkumín z kurkumy oddialiť poškodenie pečene, ktoré by v konečnom dôsledku mohlo viesť k cirhóze pečene.

8. Tajomstvo dlhovekosti

Doktor Andrew Weil spozoroval , že ľudia žijúci na japonskom ostrove Okinawa dosahujú najvyšší priemerný vek na svete. Možno práve preto, že čaj s kurkumy je ich každodenným nápojom. Ak si chcete pripraviť tento japonský elixír dlhovekosti, varte 4 šálky vody s jednou lyžičkou kurkumy 10 minút, pridajte zázvor a odstavte. Nechajte lúhovať ďalších 10 minút. Môžete piť prisladené medom.

9. Prírodné farbivo

Kurkuma so svojou výraznou farbou má silné farbiace schopnosti, preto je výborným ekologickým prostriedkom na farbenie látky (postup pre batikovanie kurkumou) alebo veľkonočných vajíčok. Rovnako ňou môžete zafarbiť cesto a vytvoriť tak hravé rôznofarebné koláče.

10. Bezpečnejšie pečené mäso

Vedci z Kansas State University zistili, že použitie kurkumy pri úprave hydinového a iného mäsa znižuje hladinu heterocyklických amínov (HCA) až o 40%. HCA vznikajú pri úprave mäsa pri vysokých teplotách, napr. pri grilovaní a sú vysoko karcinogénne.

11. Pripravte vynikajúce jedlo!

S kurkumou môžete pripraviť množstvo vynikajúcich jedál, dokonca upiecť skvelý koláč! Nechajte sa inšpirovať niektorým z receptov, kurkumu môžete kúpiť aj online.

Poznámka: Kurkumu môžete užívať v prírodnej práškovej forme alebo vo forme výživových doplnkov. Pred jej terapeutickým užívaním sa však poraďte s lekárom. Kurkumu by nemali užívať tehotné ženy, môže zhoršovať stav pri ochoreniach žlčníka a žalúdka a spomaľuje zrážanlivosť krvi, preto by pri jej konzumácii mali byť opatrní ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi a ľudia po operácii.

 

Nezabudnite sledovať ingrediencie na facebooku a instagrame.

zdroj: Mother Nature Network