Obložený chlebík so šunkou a syrom s doporučením, že by bolo fajn pridať nejakú tú zeleninu či ovocie sa stal víťazom, pred müsli a praženicou. To vážne? Niekedy sa mi pri čítaní výživových odporúčaní v lifestylových alebo aj „odborných“ časopisoch vlasy dubkom stavajú. Toto odporúčanie nie je až také prekvapivé, pretože ako bolo v článku správne uvedené, takmer všetky kupované müsli sú obrovská kalorická bomba plná tuku a jednoduchých cukrov, čo v konečnom dôsledku zaťaží náš organizmus zdĺhavým vyrovnávaním rozkolísanej hladiny cukru v krvi. Sem patria všetky tie guličky, hviezdičky, vankúšiky, ale aj zapekané müsli a niekedy aj tie obyčajné – sypané, preto si skontrolujete v zložení obsah cukru. Tento scenár platí aj pre všetky koláče, croissanty a čokoládovoorieškové pomazánky. Takže všetko v čom je cukor na zdravý raňajkový tanier nepatrí.

Praženica so slaninou tiež neuspela pre svoj vysoký obsah nasýtených mastných kyselín a ťažkú stráviteľnosť. Pri trávení spotrbujete množstvo kyslíka, ktorý je potrebný na prekrvenie svalov a mozgu. Tu by som len dodala, že aj vysoká bielkovinová hodnota tohto jedla nie je pre náš organizmus priaznivá. Ľudský organizmus z ďaleka nepotrebuje taký príjem bielkovín, aký má priemerný Slovák. Dospelý muž potrebuje denne 55g, žena dokonca len 45g bielkovín denne. Avšak klasická strava obsahuje dvoj a viacnásobok tohto množstva.

Takže „celozrnný“ chlieb so šunkou, syrom a rajčinkou a ešte v kombinácii s jabĺčkom ako prototyp zdravých raňajok? NIE! Tu sú moje hlavné výhrady, ktoré z tohto jedla robia raňajkovú katastrofu.

Výhrada č.1 – Mlieko

Mnohí z Vás, by ma určite aj ukameňovali, že mlieko je zdravé a odkiaľ tie chúdence deti majú zobrať vápnik. Omyl. Veľký omyl živený priemyslom. Podložený štúdiami, vedcami i osobnou skúsenosťou.

Zásadný problém je v tom, ako sa mlieko správa v našom organizme. Síce predtým, ako príde do našej tráviacej sústavy sa správa zásadito, akonáhle ho začneme tráviť, je z neho silne kyselinotvorná potravina, najmä vďaka vysokému obsahu bielkovín. Čo to znamená? Naše telo má prirodzene zásadité prostredie. Na to, aby udržalo rovnováhu vnútorného prostredia musí vyvažovať kyslé prostredie vznikajúce pri trávení kyselinotvorných potravín. Čím? Minerálmi! Takže napr. vápnikom, horčíkom… Tieto vylučuje a sú vyplavované von z tela. Okrem toho, samotný vápnik v mlieku je pre ľudské telo ťažko stráviteľný. Pozrite sa na jednoduchý príklad. Prečo by obyvatelia Európy a USA trpeli v takom hojnom počte osteoporózou, keď pijú toľko mlieka, pričom vo východoázijských krajinách je spotreba mlieka minimálna a toto ochorenie tam takmer nepoznajú?

Zahusťovanie hlienu, premnoženie hnilobných baktérii v črevách vďaka príliš vysokému obsahu bielkovín, vedci dokonca našli súvislosť medzi konzumáciou mlieka a vznikom rakoviny prsníkov a vaječníkov u žien alebo prostaty u mužov. Mliečna bielkovina kazeín býva jednou z častých príčin migrénových bolestí hlavy.

Tavené syry sú okrem toho plné soli a škodlivých konzervačných látok, zvýrazňovačov chuti ako aj farbív. brrrr.

Laktózová intolerancia a alergia na mliečne bielkoviny sú len čerešničkou na torte. Ak ste alergickí a tento stav budete ignorovať, najslabším článkom vo vašom organizme, ktorí skôr či neskôr vypovie svoje služby budú pravdepodobne obličky alebo slezina. Viac o mlieku a jeho účinkoch sa môžete dočítať v stanovisku Ambulancie klinickej výživy TU.

mlieko

Výhrada č. 2  – Šunka

Okrem opäť silne kyselinotvornej potravine plnej nasýtených tukov, je šunka plná karcinogénnych konzervantov ako dusitany (o ich účinkoch sa dozviete viac TU) a soli. To rozhodne neznie ako tá správna súčasť zdravých raňajok.

Výhrada č. 3 – Ovocie v kombinácii s obilninami

… nie je práve najšťastnejšie riešenie, napriek tomu, že sú to starí známi raňajkoví parťáci . Síce sa o nej takmer nehovorí, ale funguje, je informácia vychádzajúca z makrobiotiky a to rozdiel v trávení jednoduchých cukrov a polysacharidov. Pri prijímaní potravy náš mozog dostáva informácie už pri prvom zahryznutí, preto ak v jednom jedle kombinujeme cukry jednoduché (ovocie, hrozienka, med, sirupy – tj. fruktóza a sacharóza) a zložené (obilniny), náš žalúdok dostane informáciu o vylučovaní enzýmov tráviacich priebojnejšie jednoduché cukry a chúdence polysacharidy zostávajú nepovšimnuté. A tak trávenie jednoduchých cukrov zablokuje trávenie tých zložitých a tie odchádzajú nestrávené ďalej do čreva, kde majú plesne hody. Preto ak Vás trápia časté vnútorné, ale aj vonkajčie plesne, či kvasinkové infekcie, vylúčenie tejto kombinácie bude nepochybne nanajvýš prospešné.

Čo sú zdravé raňajky?

Polievky

Vedeli to naše staré mamy, naše to však zabudli – polievka je taký malý zázrak. Avšak nie len Číňania a Japonci si ju dopriali na raňajky. Bežne ju varili aj slovenské ženy. Doplní tekutiny, naštartuje metabolizmus a dodá množstvo vitamínov a minerálov. Ideálna raňajková polievka je – miso. Kľudne si však môžete dopriať obľúbený vývar s akoukoľvek zeleninou a pre hladošov môžete pridať ryžové alebo celozrnné špaldové rezance. Každá raňajková polievka môže byť iná… [RECEPT NA MISO]

miso_1

Kaša

Ďalším výborným štartérom do nového dňa je obilninová kaša. Okrem výhod rannej polievky ako doplnenie tekutín a prebudenie metabolizmu obsahuje množstvo polysacharidov, ktoré sa budú do krvi uvoľňovať postupne a zabezpečia energiu na celé dopoludnie – takže žiadne sladké keksíky. bee bee. :)

Čím kašu dochutiť, keď nie je vhodný cukor, sirupy ani ovocie? Ideálne varenou zeleninou alebo opečenou cibuľkou a zelerom. Sladká varianta je sladená kandizovaným jačmenným sladom – sladenkou/sladovitom. Dochutiť ju môžete škoricou, vanilkou, kokosom, mletými mandľami či inými orieškami.

kaša

Kváskový chlieb

O tom, že kupované „celozrnné“ pečivo, z bielej múky, zafarbené karamelom a obohatené pár semienkami nie je výhra, mnohí z vás už vedia. Preto v dnešnej dobe pre tých, ktorým na zdraví ešte záleží a nechcú sa vzdať chlebového pôžitku nezostáva iné ako si kvalitný chlieb upiecť doma alebo vo svojom okolí nájsť poctivého pekára.

Kváskový chleb od klasického pečiva z kvasníc odlišuje niekoľko vecí.

1. Kvások obsahuje okolo 40 druhov rôznych kasiniek, kdežto v druždí je izolovaný len jeden jediný druh – Saccharomyces cerevisiae (1). To má za následok premnoženie jedného druhu kvasinky na úkor ostatných. Dôsledkom môže byť ochorenie na kandidózu.

2. Kvások má výrazné prebiotické vlastnosti.

3. Čas potrebný na výrobu a kysnutie kvásku pomáha odbúravať niektoré zložky múky (kyselina fytinová) a tie nám už nebránia v strebávaní dôležitých minerálov, predovšetkým horčíka, železa, medi a fosforu. (10% v kváskovom vs. 40% v kvasnicovom chlebe(2)).

4. V neposlednom rade, kváskový chlieb má vďaka procesu mliečneho kvasenia dlhšiu trvanlivosť.

Čím si ho namazať? Strukovinovou, obilnou, zeleninovou nátierkou napríklad. Stále nové inšpirácie nájdete TU alebo TU.

 

kvaskovy chlieb

Na záver…

Tento článok považujte za iný pohľad na vec. Jeho cieľom bolo priniesť vám informácie a vysvetlenia, ktoré považujem za logické a vychádzajú zo stravovacích návykov našich predkov. A tí teda rozhodne neboli hlúpi a boli oveľa viac vnímavý k sebe samým. Preto môžete moje odporúčania vyskúšať – na týždeň, mesiac- a sami posúďte, kedy sa cítite najlepšie. A nezabúdajte, že každá zmena si vyžaduje čas.

 

Raňajkám zdar!

zdroje: Strnadelová, Vladimíra. 2011. „Radost z jídla“. ANAG; AKV, www.akv.sk; biospotrebitel.sk