Káva má mnoho odporcov, milovníkov je však stále viac a tak patrí medzi najobľúbenejšie nápoje sveta. Aké je správne skladovanie, praženie, mletie…  To, či kávu zatracujete alebo velebíte necháme na vás. Pravda je však taká, že pokiaľ na tomto svete bude existovať káva, budú existovať aj jej milovníci…

Tento článok preto nemá za cieľ posudzovať jej vplyv na zdravie, ale má byť akýmsi malým sprievodcom, ako si pripraviť kvalitnú a chutnú kávu… pre tých, ktorí o ňu stoja.

Prvým krokom k príprave lahodnej kávy, či už espressa, cappuccina alebo caffe latte je kvalitná káva. Na kvalitu kávy má okrem samotného spôsobu prípravy vplyv niekoľko faktorov, ktorým sa budeme venovať a to: zloženie, spôsob pestovania, praženie, hrúbka mletia a skladovanie. Prvé tri až štyri faktory vieme ovplyvniť už pri jej kúpe, ostatné už záleží na tom, ako s ňou naložíme.

1. Zloženie a spôsob pestovania

Znakom kvalitnej kávy sú starostlivo vyberané kávy so zárukou kvality ako aj rovnomerne pražené zrná, neprepálené, neporušené a bez rôznych nečistôt. Medzi odrody, ktoré majú tú česť zaradiť sa medzi kávovú elitu sú Arabica a Robusta. Ani tieto dve však nepožívajú rovnakú slávu. Pražená káva 100% Arabica patrí medzi najdrahšie produkty pražiarní, kdežto Robusta sa radí medzi lacnejšie a menej kvalitné kávy. Najväčší rozdiel medzi týmito odrodami je v nadmorskej výške, v ktorej sa pestujú a v chuti. Arabica je silnejšia, je to chuťovo výraznejšia káva, s miernym náznakom kyslosti a niekedy aj s vôňou čokolády. Robusta sa vyznačuje vyšším obsahom kofeínu ako Arabica, má horkú, zemitú chuť, paradoxne však zjemňuje chuť kávy a pridáva navyše espresso káve aj vysokú krásnu penu.

Síce nie sme naslovovzatí odborníci, sme však nároční pitci kávy a naším jednoznačným favoritom je káva Viedenské pokušenie od firmy Sonnentor.

Tá je zmesou odrôd kávy Arabica, pestovaných podľa zásad ekologického poľnohospodárstva, pochádzajúcich z obchodu fair trade. To je fajn, pretože káva patrí medzi pesticídmi najviac ošetrované plodiny. Podľa informácii výrobcu sa celé zrná šetrne pražia 11-12 minút v Sacherovom podniku v Rakúsku. Vyznačuje sa výraznou orieškovo – čokoládovou chuťou.

2. Praženie

Jednou z najdôležitejších fáz pri spracovaní a úprave kávových zŕn je praženie kávy, na ktoré dohliadajú skúsení pražiči. Ide o zložitý proces, ktorý neradno podceniť. Pri tomto procese vzniká veľké množstvo prchavých látok, ktoré sú nosičmi vôní a chutí kávy – tie sú rozpustné vo vode, preto káva zaliata horúcou vodou je voňavejšia a poskytuje charakteristickú vôňu, ktorá znásobuje pôžitok z jej požívania. Nekvalitné a lacné kávy sú kávy druhej a tretej  kategórie, ktorých zrnká sú prepražené, prepálené, s prídavkom kamienkov, drievok a iných nečistôt. Takáto nekvalitná a prepálená káva má horkastú chuť, stráca arómu a vôbec nie je zdraviu prospešná.

3. Hrúbka mletia

Aj tento faktor je pri príprave kávy rovnako dôležitý ako všetky ostatné, pretože pre rôzne kávy je vhodné iné mletie.

veľmi jemné mletie –  (káva je tak jemná, že sa po vysypaní spája do malých hrudiek a má konzistenciu hladkej múky) je vhodné pre prípravu arabskej či tureckej kávy v konvičke džezva.

jemné mletie – sa hodí na prípravu espressa.

stredne hrubé mletie – je vhodné na prípravu kávy v mocca kávovare.

hrubé mletie – (konzistencia pripomína krupicový cukor) sa hodí na filtrovanú kávu

veľmi hrubé mletie – (ako zrnká kryštálového cukru) je ideálne pre french press.

hrubka kavy

 

4. Skladovanie

Namletá káva sa kazí rýchlejšie ako celé zrná. A to aj vtedy, ak je uzavretá vo vzduchotesnej nádobe, i keď tá skazonosný proces značne spomaľuje – na 1 mesiac po umletí. Ideálne je preto umlieť si presne toľko kávy, koľko aktuálne spotrebujete a v takej hrúbke, akú kávu si práve idete pripraviť.