Nie je kura ako kura… aspoň tá na zuby nie. Curaprox vs. Curanatura – bambusová kefka. Ako sa cítia moje zuby a ďasná po dvoch týždňoch používania?

Pred dvomi týždňami mi dorazila zásielka s najekologickejšími kefkami na trhu Curanatura. V ponuke sú dva druhy kefiek – jedna skrz naskrz bambusová, na ktorej by si mali pochutnať všetky rozkladné organizmy vo vašom komposte a druhá, ktorej štetinky sú rovnako vyrobené z biologicky rozložiteľného nylónu. Nylónová staršia sestra by mala byť vytunovaná jemnejšími štetinkami vhodnými aj na citlivé ďasná a zuby, schválená Svetovým sympóziom orálnej hygieny. Potiaľto je všetko ok. Moja ústna dutina a ja by sme však radi dodali niekoľko postrehov a svoju vlastnú skúsenosť. Po rokoch so supermäkkými kefkami Curaprox sa v poháriku pri paste objavil nový hráč. Curanatura.

curanatura2comp

Aký bol môj prvý dojem hneď po rozbalení?

Kefky sú zabalené každá zvlášť v krabičke z recyklovaného papiera a v papierovom fusaku. Musím povedať, že obal uchváti nejednu ekologicky cítiacu dušu. Rovnako ako krásna prírodná bambusová rúčka. Ako však moja ruka postupovala po ladných bambusových krivkách ďalej, narazila na šetetinky, ktoré boli podstatne tvrdšie a podstatne redšie, než na aké boli moje švajčiarskou kvalitou rozmaznané ďasná zvyknuté. Nezlomila som však nad nimi bambusovú palicu. Recenzie boli pozitívne a aj ľudia s citlivými ďasnami si na ňu nakoniec zvykli. Že vraj. Objednala som obe varianty, ja som si zobrala tú „mäkšiu“ – HEALTH a môj muž si hrdinsky vybral o chlp tvrdšiu bambusku BAMBOO. Celá nadšená som ju hneď večer zapojila do akcie…

curanatura3

Bambusová kefka v akcii

Pocity boli drsné. :) Ale štetiny prekvapivo neboli tou najdrsnejšou jazdou. Keď sa prírodné drevo rúčky stretlo s vlhkým povrchom mojej sliznice, hneď mi bolo jasné, že to nepôjde hladko. Takže som intenzívne cítila každý pohyb kefky nie len na ďasnách, ale aj na lícach, a keď sme sa prepracovali až k najzadnejším zákutiam, narazili sme hneď na dva problémy. Zatiaľ čo drevo dralo moje kútiky, potvrdilo sa staré známe – na dĺžke záleží. V tomto prípade je však menej viac. Síce riedke, ale dlhé štetinky znemožňovali vyčistiť najzadnejšie stoličky v mojej malej pusinke. Au. Medzizubné priestory, ani tie väčšie, tiež veľmi nedostali šancu. Zubná niť, povolávam ťa späť do služby!

Moja polovička zo svojej bambusky tiež nebola dvakrát nadšená. Nedočkala som sa tak podrobného rozboru, ale krvácajúce ďasná neboli dobrou správou…

curanatura5 curanatura4

Záver

Nápad skvelý, ale nedomyslený. Určite by to chcelo vychytať niekoľko detailov a už by sme nemuseli robiť kompromisy medzi zdravím, funkčnosťou a ekológiou. Kefky nezahodím, ale pri najbližšej príležitosti sa vrátim k starým dobrým kuraproxkám. Ak sa objaví upgrade, ktorý vyrieši spomínané nedostatky, bambusovú kefku určite rada opäť vyskúšam.

+ ekologická

+ pekný dizajn

+ neobsahuje bisfenoly a ftaláty

– veľmi dlhé štetinky, ktoré sťažujú prístup k zadným partiám chrupu

– drsný suchý povrch, ktorý je nepríjemný a pri čistení stoličiek derie kútiky úst

– tvrdé  a riedke štetinky

curanatura1