Počas mojej prvej noci v stane sa o 5 -tej ráno zobúdzam na slušnú zimu. Kto by to bol povedal, že budem klepať kosu, keď som sa len pred pár hodinami topila vo vlastnom pote. Hm, super. Veľa som toho teda nenaspala.  Brnenskí študenti – sústanovači odvedľa sa rozhodli pre filozofickú noc. Aspoň, že už je ticho. Zababuším sa hlbšie do spacáku, v škáročke sa objaví známa hrejivá mužská ruka, ktorá prejde po mojej tvári a ja opäť sladko zaspávam.

O to krutejší bol ranný budíček. Tuším nás práve prešiel nákladný vlak, ale to vôbec nevadí. Slnko sa už oprelo o stan, najvyšší čas opustiť noru. Po prvých raňajkách – cestovnej verzii ovsenej kaše – vyrážame.

Raňajková ovsená kaša akurát tak naštartovala náš apetít. S biednym výhľadom do budúcna sme sa rozhodli pre brunch na vodnej nádrži Dedinky. Len voda, my a tuniakové konzervy s kváskovým chlebom. S odstupom času to bolo naozaj dobré rozhodnutie. Do večera som si ulovila už len jeden šúlok varenej kukurice, ale k tomu sa ešte dostanem.

  dedinky comp

 

Betliar, kandidát na najnenavštevovanejšiu pamiatku ever

 

Nádherný kaštieľ s nádherne nepríjemným personálom. Poviem vám, chvíľu mi trvalo, kým som sa po návšteve tohto skvostu skonsolidovala. Pri vstupe vás privíta mužík v reflexnej veste, ktorý na vás na bráne vyblafne, otázku ohľadne miesta vášho parkovanie. Lebo že vraj aj dole sa platí parkovné. Aj tebe pekný deň… Na neoznačenom parkovisku pri Jednote na hlavnej ceste vzdialenej cca 700 m od kaštieľa. Daj si pohov mladý.

Následne sa nám konečne podarí kúpiť lístok, zatiaľ čo prvá polovica našej expedičnej skupiny už čaká vo výprave o 11:30. Hm, nám sa už ušla vstupenka na 11:50. Čo už. Hádam sú normálni a pustia nás naraz, veď sme tu všetci spolu. Neboli normálni. Aspoň, že ostatní návštevníci sa postavili na našu stranu. Takže nie len, že sme nemohli ísť na prehliadku spoločne, ale ešte sme zabili ďalšiu polhodinu čakaním. Super, tí vedia, ako naladiť tú správnu atmosféru. #AkoSaToRobiNaSlovensku

Jediné pozitívum bol lektor. Fajn chlapík. Škoda, že mu na záver nik okrem nás nezatlieskal. Ale to sa dnes už asi nenosí. Och, aby som nezabudla #poprvýkrát no.3 (a naposledy)

betliar_2_comp betliar_3_comp betliar_1_comp

 

HMB alebo masaker na Krásnej Hôrke

 

Že neviete, čo to HMB znamená? Žiadna hanba, ani ja som donedávna nevedela a to som šermiarka. HMB, teda Historical Medieval Battle je šport, pri ktorom sa chlapíci v brneniach a ťažkej zbroji tlčú hlava nehlava. Poviem vám, bol to nářez. Doslova. Ale pekne po poriadku. #poprvýkrát no. 4

HMB comp

Teploty sa vyšplhali na naozaj nechutné čísla, tak sme sa uchýlili k improvizovanému tienidlu – dáždniku, ktorý nám zachránil kožu. Rovnako ako úžasná cisterna so studenou pitnou vodou a ventilátormi s vodnou hmlou. Tento vynález v danej chvíli poslal do kúta aj žiarovku, aj wifi, aj replikátor, keby existoval…

Festival nám popravil náladu. Skvelé vystúpenia rôzneho charakteru, schopná organizácia, stretnutie so starými známymi. No a poobedné battle 5 vs. 5 boli nezabudnuteľné. Grckajúci chlap ako hora a podpora jeho týmu v podobe pokriku „co žerem? Vepřo, knedlo, zelo!“ sa vryli hlboko do mojej pamäte. Bilancia zápasov bola slušná – 10 kusov na odpis v nemocnici. Nič vážne. Nejaký ten otras mozgu, vyvrtnutia…

HMB_3 comp

HMB_7 comp HMB_5 comp

HMB_6 comp

V prípade, že diváka omrzelo sledovať zápas na život a na smrť, mohol sa presunúť k ďalším stage – om, kde mohol uspokojiť menej krvilačné chúťky ušľachtilejšími druhmi umenia ako jazda na koni, sokoliarstvo či hudba a spev. Ak by náhodou niekto potreboval zahriať, k dispozícii bola poľná čajovňa & kaviareň. Čo sa neprehrialo zvonka, káva dokonala zvnútra. Brrrrrr, teplo. Po náročnej noci som však v danej chvíli bola vďačná aj za teplú kávu. No a občerstvenie. Guláš ani klobáska mi naozaj nešli na chuť, tak som zostala pri starej dobrej varenej kukurici, ktorú zbožňujem za každých okolností.

Na odľahčenie historickej atmosféry nám večer zahral Peter Bič Project a pre potechu oka zatancovali brušné tanečnice. Po tvrdých bojoch bolo vo vzduchu cítiť uvoľnenie a závan bujarých stredovekých osláv.  Čas, kedy sa z najväčších rivalov stanú bratia. Ready? Fight!