Počas mojich malých filozofických chvíľok,  pri káve alebo najčastejšie v sprche, mi občas behajú po rozume témy hodné Aristotela. A občas sa tam zavŕtajú ako myši v ementále. S každým zahryznutím objavím novú dieru. Jednou z takých tém je (moje) ženstvo. Rozhodla som sa napísať tento článok dúfajúc, že mi pomôže utriediť myšlienky, získať nadhľad a vás snáď pobaví a inšpiruje.

Už nemám 15, už nemám ani 20, ale ešte zďaleka nemám 30. Áno, som presne tam, kde my ženy hľadáme, kto vlastne sme, kam sa chceme dostať, nevieme čo chceme a ideme si pevne za tým. A tak sa často pristihneme, že hráme ACTIVITY na živo. Ťaháme si kartičky a hráme šarády podľa zadania. Vynikajúco sa pri tom bavíme, robíme zo seba blbca a ostatní sa na nás skvele bavia. Výsledok? O políčko vpred alebo o dve vzad. Hlúposť. Vždy je to vpred, aspoň zistíme kade cesta nevedie. No nie?

Takže ACTIVITY na živo: Vysoká škola – skvelá vec, ale v mojom prípade veľmi zlý výber. Veľká láska – vynikajúci výber a najúžasnejšia vec na svete. Áno, ešte stále trvá a zreje. Rozhodnutie ukončiť štúdium po troch rokoch – svojho času odvážne a veľmi dobré rozhodnutie. Návrat do domoviny k mužovi mojich snov a budovanie vlastného domova. Výhody a nástrahy samostatnosti. Šermiarka na voľnej nohe. Manager projektu BioDharma – bude zo mňa niečo. Nedostatok príležitostí a čoraz väčšia stagnácia. Prostredie, ktoré ma obmedzuje, ale ku ktorému som aktuálne pripútaná. Svetlý bod – úplná podpora zo strany rodiny a blízkych. Potreba sebarealizácie v podobe kariéry, potreba stretávať sa s ľuďmi rovnakej vlnovej dĺžky, potreba úspechu. Hľadanie kompromisu… všetko nadosach a pritom tak ďaleko…

ja_zena bird

Po storočiach útlaku, kedy kurtizána bola jediná žena s vlastným názorom, nastala radikálna emancipácia, kedy sa zo ženy v domácnosti stalo sprosté slovo. Naša generácia tak má nakódované dva protichodné archetypy. Na jednej strane sa na nás valia príbehy superúspešných žien, ktoré sú nezávislé, scestované, zaneprázdnené, bezdetné, finančne nezávislé, a keď to príde vhod, vždy s tým správnym a zakaždým iným mužom. Wow. Znie to úžasne. Síce to bol len ilustračný príklad, ale… kto by nechcel byť nezávislý a bohatý… a stále nespokojný.

Na druhej strane sa vzmáha ženský revival. Vyrovnané mladé Ženy s dlhými vlasmi v sukniach, kojace svoje deti kvetov v baby šatkách.  Ženy, ktoré vymenili KFC za šporák a záhradku, prevzali zodpovednosť za teplo domova, zdravie rodiny a uspokojenú mužnosť svojich protipólov. Slabosť alebo odvaha? Prežitok alebo záblesky budúcnosti?

ja_zena_balloons

Ja sama sa neviem rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridať. Spoločenský koráb ma nakláňa raz na jednu a raz na druhú stranu. A tí tam hore mi zabudli dať záchrannú vestu, ak by som spadla cez palubu. Vtipálci. Chcem byť úspešná Žena. Problém je, že som ešte nenašla tú správnu rovnováhu medzi sebarealizáciou v spoločnosti a sebarealizáciou v rodine. Kedysi to mali ženy „ľahšie“, pretože jedno znamenalo automaticky aj druhé.

Hlavné je, že som to ešte nevzdala. Síce to tak v poslednej dobe so mnou nevyzerá, ale stále hľadám tú správnu kombináciu, aby som nezradila svoje priority, vieru v ženský princíp a v úlohu ženy ako matky a ochrankyne domova. Zároveň sa však chcem neustále rozvíjať a vzdelávať, chcem byť užitočná a nie len v kuchyni, chcem byť v kontakte s ľuďmi a chcem byť úspešná žena v očiach spoločnosti. Chcem byť sama sebou.

Challenge accept.

Ako svoju ženskosť vnímate vy? Našli ste svoju úlohu a idete pevne za svojimi cieľmi?

FOTO: Dave Meier, Ryan McGuire