Poznáte ten pocit, keď vás kniha úplne pohltí, nemôžete pracovať, nemôžete sa sústrediť, ráno po zobudení, v práci aj v noci, keď sa snažíte zaspať, myslíte len na ten okamih, keď budete môcť znova otvoriť knihu, uniknúť do iného sveta. Tak TENTO pocit som opäť našla.

Hľadáte ho aj vy? Je to jasné. Patríte medzi rovnakých knižných bláznov ako ja. Na(ne)šťastie takýchto kníh je veľmi málo, takže po väčšinu času som použiteľná v bežnom svete. Avšak ak na ŇU narazím (weiiii), s radosťou sa nechám uniesť (ach, a ako) najviac ako sa len dá.  Už je to rok, čo som narazila. Do Cudzinky. Teda série kníh Outlander od Diany Gabaldon.

 

Love story, vôňa škótskych vresovísk a 18. storočie

 

Nepresladená, dynamická a realistická love story s príjemnou dávkou sexu je dnes ohrozený druh. Našťastie ešte nevymrela. Táto séria je toho živým dôkazom. Vďaka bohu. Moja láska k Anglicku za posledný rok zdrsnela, v pravidelných intervaloch ošľahávaná predstavou rozoviateho škótskeho kiltu, omámená ovsenou kašou a sexi hrdelnou gaelštinou. Škótska whisky si získala moje srdce už dávno (paralalne s mojím mužom), rovnako ako záľuba v histórii. Nájsť to všetko dokopy – pre mňa vražedná kombinácia. A ako bonus navyše, korenie v podobe inteligentného humoru. Ako to všetko začalo?

bubny podzimu7

 

 

Cudzinka prichádza

 

V mojom živote sa začala nenápadne objavovať najskôr ako balíček mega hrubých kníh, ktoré nebolo možné prehliadnuť, keď náhodne prechádzali mojimi rukami. Potom sa mi na fejsbúku začali objavovať obrázky ľudí v nádherných škótskych kostýmoch, čo ma už rozhodne nenechalo chladnou. Všetko do seba zapadlo ako dobre poskladané gajdy.

Po vzhliadnutí prvého dielu seriálu, ktorý podľa tejto úžasnej série natočili, som neodolateľne zatúžila po knihe, ktorá predsa musí byť lepšia ako seriál, ktorý btw. odporúčam – minimálne prvú polovicu prvej série. V druhej sa niečo pokazilo. Ale späť ku knihe. Bolo neskoro. Touto túžbou zahorelo zrejme mnoho ľudí. V priebehu mesiaca z regálov kníhkupectiev z „nepochopiteľných“ dôvodov zmizli všetky tie hrubočizné knihy, na ktoré sa im tam už roky prášilo. Sakra. Čo teraz?

outlander comp

 

Misia Outlander

 

Tu musím povedať, že nebyť mojej úžasnej polovičky, dodnes by som žila v temnej nevedomosti. Prvé tri knihy boli aj po mojom pátraní beznádejne vypredané.

Prvú knihu som v zúfalstve zohnala a prečítala online. Neznášam čumieť do monitoru na písmenká, ale nemohla som sa odtrhnúť. Na tých pár momentov, kedy to bolo nevyhnutné som na toalete a na tanieri videla samé biele svetielka.  Po pretočení poslednej stránky napätie zostalo visieť vo vzduchu a moja zvedavosť sa dala krájať. S dostupnosťou ďalších dielov to bola bieda. Ale že úplná.

Môj muž to však nevzdal využijúc všetky svoje IT & google search schopnosti. Tak som si na meniny rozbalila balíček, v ktorom čuduj sa svete, bola vážka v jantáre. Nie skutočná, ale vytúžený druhý diel série. Dnes môj najobľúbenejší. Šokujúci začiatok vedie k nevyhnutnému koncu. Tá cesta však stojí zato.

Tretí diel bol najtvrdší oriešok. Nie prečítať. Zohnať. Ale Jarino to zvládol. Misia splnená. A Natálka uspokojená. Moreplavec priplával.

Príbeh Clair a Jamieho sa však zďaleka nekončí. Na Vianoce pod stromčekom zaburácali Bubny jesene, štvrtý diel, ktorý si na svoji chvíľku slávy počkal, kým jesenný vetrík so sebou privial chuť opäť sa stretnúť s obľúbenými hrdinami. V príznačnej októbrovej chvíli som sa po dlhšej prestávke do knihy opäť ponorila.

outlander cizinka bubny podzimu 2

Žiaľ s pribúdajúcimi knihami dej pomaly stráca spád. Príbeh je stále napísaný kvalitne, s horším prekladom, ale konštantnou dávkou príznačného humoru. S plynúcim časom sa hlavné postavy vyvíjajú, vedľajšie obmieňajú a prostredie je vykreslené autenticky. Je vidno, že autorka si dala prácu s každou jednou knihou. S postupom času však občas strácajú drive. Je to daň za rozsiahlosť série? Zrejme. Veď každá z kníh má od niečo vyše 600 až po úctyhodných vyše 1000 strán.

Posledný preložený diel pribudol do zbierky pred pár dňami, na moje meniny – Horiaci kríž. V dvoch dieloch. Takže ak na nejaký (dlhý) čas chcete svojej rodine uľahčiť výber darčekov, nechajte sa inšpirovať.

V mojej knižnici si vyslúžila miesto pri Harrym Potterovi, Jane Eyrovej, Medenom jazdcovi, Mandolíne kapitána Corelliho, Coelhovi a ostatných obľúbencoch hodných tohto postavenia. Teda obrazne. Outlander sa mi už totiž nezmestí do jednej poličky.

Prvý diel sa pred mesiacom dočkal druhého vydania. Tak hor sa do čítania!  O program na jesenné večery a zimné noci máte postarané.

 

Poznáte sériu kníh Outlander? Akú knihu ste naposledy čítali? Zachvátila vás niekedy knižná posadnutosť? :)

 

outlander cizinka bubny podzimu

outlander cizinka bubny podzimu 9

kabát – zoot.cz, topánky – CCC, šál – dar, pôvod neznámi, modrý pulóver – otto.sk,

 

 

Uložiť