Prečítajte si porovnanie dvoch šamponích šampiónov na mojej kúpeľňovej poličke. Ako získali toto čestné miesto? O tom píšem v nasledujúcej recenzii.

Prírodné šampóny už používam niekoľko rokov a z mojej hrivy som zmyla niekoľko značiek. Obstála máloktorá. Vždy tu bol jeden problém. Mastnota, dlhé vlasy a ofina. Trvalo niekoľko mesiacov, kým som z každodenného umývania toto utrpenie zredukovala na polovicu. Chcelo to zhovievavosť okolia k vzhľadu môjho účesu počas víkendov a…

 

Kvalitný prírodný šampón

 

„Prírodný“ je pre mňa dnes už základná vlastnosť väčšiny spoločníkov a pomocníkov, ktorý majú čo dočinenia s mojím telom . Nie je to len paranoja z toho, že ma zabije ropa, fosfáty a iné sra…ndy, z ktorých sa dnes kozmetika vyrába. Je to predovšetkým vlastná skúsenosť.

Ako prvý som vyskúšala šampón na mastné vlasy od Alverde. Priznávam, je to už pár rokov dozadu, ale nenadchol ma. Vlasy som mala po ňom ťažké a rýchlo mastné.

Potom prišla éra Nobilis Tilia. Výborná česká značka naozaj kvalitnej a naozaj prírodnej kozmetiky. Šampón so zeleným čajom som používala vyše roka. Každodenné umývanie hlavy sa mi v tomto období podarilo zredukovať na každé dva dni. Ale ani o minútu dlhšie. Ani po roku. Vysoká frekvencia umývania, relatívne vysoká cena a vysoká spotreba na jedno umytie (už mám fakt dlhé vlasy) ma motivovali k tomu, aby som opustila moju povestnú lojalitu k obľúbenej značke a pátrala po nových možnostiach. A tak som našla…

 

urtekram-vs-ponio-upravene

 

Prvý šampón, ktorý to zvládol. Šampúch Ponio.

 

Malý, spratný, penivý a PEVNÝ. Moje vlasy sa po ňom mastia PODSTATNE pomalšie ako po šampónoch Alverde a o trochu menej ako s Nobilis Tilia. Čo mám naozaj rada, na prírodný šampón prekvapivo pení. A veľmi pekne vonia. Prírodný nadštandard.

Vyskúšala som niekoľko šampúchov Ponio. Každý je trochu iný, niektorý viac vysušuje pokožku, čo môže u niekoho spôsobiť lupinovú spúšť. Nezahoďte však hneď šampúch do výlevky. Niektoré sú jemnejšie. Môj najobľúbenejší bol žihľavový s ružami. Ten dnes už z mne neznámych dôvodov v ponuke nenájdete. Aktuálne používam citrón a rozmarín, ktorý vysušuje trochu viac ako by mi bolo milé.

Malé čudo, ako ho jeho slovenská mama nazýva neobsahuje SLS (či iné sulfáty), parabény, silikóny ani umelé parfémy. Použitý glycerín je rastlinného pôvodu, uspokojí teda aj úskostlivé vegánske dušičky.

Jeho malá verzia mi dnes pri umývaní každý 2 – 3 deň vydrží takmer 2 mesiace. Naozaj pení ako vaša mamka, keď nevynesiete smeti. Takže opatrne. So šampúchom. I s mamkou.

sampuch ponio

Prečo budem šampón Ponio používať aj naďalej

 

Pretože je pevný, tuhý, netekutý. A malý. Každý, kto často cestuje vie, aké je to požehnanie. V batožine nezaberie takmer žiadne miesto a nevytečie. V prípade núdze ho použijete ako mydlo. Alebo v ňom preperiete ponožky, ku ktorým by ste sa už inak nepriznali.

 

ponio-upravene

 

Urtekram nie je žiaden krám

 

Môj obľúbený šampúch zmizol z ponuky. A tak som s malou nevôľou začala preklikávať ostatné značky v e-shope. Urtekram. Tento škandinávsky podivín, ktorého meno som sa najskôr musela naučiť prečítať a potom napísať sa mi začal pozdávať a tak som si povedala, že to spolu skúsime.

Recenzie na celom slovensko – česko – anglicky hovoriacom svete sú pozitívne a ja k nim pridám tú svoju, priatelia. Tento chlapík to totiž zvládol. Zatiaľ žiaden prírodný šampón nevyhovoval naraz mojej pokožke a vlasom tak ako Urtekram Severská breza. Žiadne lupiny, žiadne svrbenie ani vysušená pokožka.

Interval medzi umývaním po troch týždňoch používania je 3 – 4 dni, čo je absolútny rekord.

Jediné, čo mi trošku chýba je bohatšia pena a výraznejšia vôňa. Jemná pena sa objaví až pri druhom umývaní a vôňa je jemnučká, kvetinová. Každopádne. Sú to len minibublinkové nedostatky, ktoré len dokazujú prírodný pôvod tohto šampónu.

 

prirodny sampon urtekram urtekram severska breza

 

2 univerzálne rady o prírodných šampónoch na záver

 

  1. Šetriť na prírodných šampónoch sa neoplatí.
  2. Skúšajte. Nájdite si ten svoj. Držte sa ho. Až kým nevyskúšate niečo lepšie.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť